Arizona Asian American Association » Arizona, Asian, Pacific Islander, kultur, enhed, uddannelse, indvandring, beskæftigelse, sundhed, menneskelige tjenester, borgerlige rettigheder, opsøgende, humanitær

Masthead header

AAAA Honorary Council

Outstanding Citizen Awardrecipients

Filippinsk – Maribel Dillard – 2014

Indonesisk – Dr. Joseph (Andy) Soesilo – 2014

Kinesisk – Dr. Karen J. Leong – 2009

Korean – Yoosun and Youmi Shin – 2009

Japansk – Diana Larowe – 2009

Vietnamesisk – Than Mai-Le – 2009

Kinesisk – AZ Chinese Arts Academy – 2009

Indisk – Dr. Krishnan Bala – 2009

Filippinsk – Boeing Asian American Professional Association – 2009

Kinesisk – Dr. Mai-Lon Wong – 2008

Indisk – Ms. Kalpana Batni – 2008

Filippinsk – Mr. Leonardo Aromin – -2008

Indisk – Mr. Sanjay Krishnamurthy – 2008

Taiwanske – Dr. Terrence Wiley – 2008

Indisk – Ms. Smitha Ramakrishna – 2007

Filippinsk – Dr. Patricio F. Reyes – 2007

Taiwanske – Tzu Chi Foundation – 2007

Joaquin C. Diaz – 2007

PublicThe Arizona Republic – 2007

Indonesisk – Mr. Aemilia B. M. Teguh – 2007

Japansk – Esther Vandecar & Ken Koshio – 2006

Kinesisk – Eddie Yue – 2006

Pakistansk – Dr. Syed A. Naqvi – 2006

Indisk – Dr. Vasudeva Atluri – 2006

Filippinsk – Marie Cunning – 2005

Kinesisk – Tony Kao – 2005

Filippinsk – Dr. Conrad Roy Ballecer2003

Japansk – Mr. Robert Chavez Corella2003

Pakistansk – Ms. Zarina Jaffer2003

Indisk – Dr. Ram R. Krishna2003

Kinesisk – Ms. Anna Lee2003

Kinesisk – Ms. Wen Chyi Chiu2002

Filippinsk – Mr. Nagaran Ricardo2002

Indisk – Dr. Hara P. Misra2002

Japansk – Ms. Doris Asano2002

Pakistansk – Mr. Fidai Rajab Ali2002

Kinesisk – Mr. KC Tang – 2001

Filippinsk – Mr. Vicente C. Camua, Jr. – 2001

Indisk – Food for the Hungry, Scottsdale – 2001

Japansk – Ms. Toshika Chavers – 2001

Korean – Mr. James Anyil Rhee – 2001

Pakistansk – Mr. Sardar Babar – 2001

Japansk – Mrs. Marilyn Inoshita Tang – 2000

Pakistansk – Mr. Yousuf Bhuvads – 2000

Kinesisk – Mr. Fred Ong – 2000

Filippinsk – Dr. Doroteo Federis, Jr. – 2000

Korean – Mr. Keun Young Lee – 2000

Indisk – Ms. Asha Gopal – 2000

Laos – Princess Samsongoune – 2000

Vietnamesisk – Mr. John Gray – 1999

Kinesisk – Ms. Lin Ling Lee – 1999

Korean – Mr. Michael Ahn – 1999

Japansk – Mr. Masaji Inoshita – 1999

Filippinsk – Mrs. Loberna C. Monzon-Dinglasan – 1999

Indisk – Mr. Dasrath Das – 1998

Korean – Mrs. MiYoung Gallagher – 1998

Filippinsk – Mr. Philip Trainer – 1998

Kinesisk – Mrs. Norma Yee – 1998

Japansk – Mrs. Kathy Inoshita – 1998

Indisk – Mr. Munnu Bajpai – 1997

Korean – Mr. Thomas Chun – 1997

Filippinsk – Mr. Vicente Enciso – 1997

Japansk – Mr. Thomas Kadomoto – 1997

Kinesisk – Mr. John Yee – 1997

Korean – Mrs. Chong Burns – 1996

Indisk – Mr. Ashok Jain – 1996

Filippinsk – Mrs. Justina Lemme – 1996

Kinesisk – Mr. Albert Ong – 1996

PublicMr. Benny Stilman and Mrs. Annie Stilman – 1996

Japansk – Mrs. Masako Takiguchi – 1996

Japansk – Mr. Joe Allman – 1995

Korean – Mr. Young B. Lee – 1995

Filippinsk – Mrs. Bea Chaves – 1995

Indisk – Mr. Chellam Jeevandam – 1995

Kinesisk – Mrs. Annie White – 1995

Thai – Rev. Phramaha Winai Booncham – 1994

Indisk – Mr. K.N. Jagannath – 1994

Japansk – Mr. Hiro Nomura – 1994

Kinesisk – Mr. Garry Ong – 1994

LaoMr. Bandith Pholphiboun – 1994

Indisk – Mr. Gutam Shah – 1994

Filippinsk – Mr. Luis Tan – 1994

Kinesisk – Mrs. Mai Young – 1994

Distinguished Leadership Award

Kinesisk – Mr. Albert Lin – 1999

Youth of the Year

Malaysiske – Mr. Mitchell Tay – 1999